Projekt: „START W LEPSZE JUTRO”

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świnnej realizuje od 2008 r. projekt systemowy: „Start w lepsze jutro” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działania 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

Głównym celem projektu jest zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym i zawodowym klientów i klientek pomocy społecznej Gminy Świnna.

Do tej pory w latach 2008 - 2012 w projekcie wzięły udział 54 osoby z terenu Gminy Świnna, w tym: 41 kobiet i 13 mężczyzn. W tym z Trzebini: 12 osób, z Przyłękowa: 4 osoby, ze Świnnej: 11 osób, z Pewli Małej: 7 osób, z Rychwałdku: 7 osób i z Pewli Ślemieńskiej: 13 osób.

Uczestnicy i uczestniczki projektu objęci zostali wsparciem z zastosowaniem instrumentów aktywnej integracji. Ukończyli kursy/szkolenia zawodowe w kierunkach:

bukieciarz - 3 os.

sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera– 12 os.

sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera oraz prawem jazdy kat. B – 1 os.

sprzedawca z J. niemieckim – 7 os.

kucharz małej gastronomii – 3 os.

opiekun osób starszych – 5 os.

Opiekun osób starszych i dzieci z prawem jazdy kat. B – 4 os.

magazynier z obsługą wózka jezdniowego i wymianą butli gazowych – 3 os.

magazynier z obsługą wózka jezdniowego, wymianą butli gazowych i prawem jazdy kat. B – 1 os.

kierowca wózka jezdniowego z wymianą butli gazowych – 3 os.

kierowca wózka jezdniowego z wymianą butli gazowych i prawem jazdy kat. B – 1 os.

kucharz-kuchni regionalnej – 1 os.

kucharz z elementami kuchni regionalnej oraz zasadami GHP/GMP – 1 os.

kucharz małej gastronomii z elementami cateringu i prawem jazdy kat. B – 1 os.

kierowca kat. C – 2 os.

florysta z obsługą kasy fiskalnej – 1 os.

florystyka z obsługą komputera „poczta kwiatowa” z prawem jazdy kat. B -2 os.

technolog robót wykończeniowych z prawem jazdy kat. B – 1 os.

operator pił mechanicznych do ścinki drzew – 1 os.

Wizażystka – stylizacja paznokci – 1 os.

wszyscy otrzymali zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające ukończenie w/w kursów.

Uczestnicy i uczestniczki projektu brali również udział w 2008r., 2009r. i 2012r. w warsztatach psychologiczno – aktywizujących, gdzie nabyli umiejętności przydatne w poszukiwaniu pracy z zakresu: metod i sposobów poszukiwania pracy, autoprezentacji, przygotowywania dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Natomiast w 2009r., 2010r., 2011r. i 2012r. ramach warsztatów w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych uczestniczyli w zajęciach z: integracji – tworzenia atmosfery współpracy, komunikacji werbalnej i niewerbalnej w relacjach społecznych, kształtowania poczucia własnej wartości-sposobach jego wzmocnienia, asertywności, metod i technik konstruktywnego radzenia sobie ze stresem jak i poznania konsekwencji destruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz poznania metod i technik podejmowania konstruktywnych decyzji.

Dla uczestników i uczestniczek projektu zorganizowano też w 2009r., 2010r. i 2012r. indywidualne spotkania z psychologiem w ramach terapii psychologicznej, rodzinnej oraz psychospołecznej dla rodzin lub osób, które miały na celu: poprawę wizerunku i autoprezentacji, wzmocnienie zasobów psychicznych i społecznych, podniesienie motywacji do poprawy jakości swojego życia oraz aktywizację zawodową.

W 2009r. dodatkowo wykonano uczestnikom i uczestniczkom badania profilaktyczne i specjalistyczne z zakresu medycyny pracy, badania dla celów sanitarno – epidemiologicznych, badania psychologiczne dla kierowców.

W 2010r., 2011r. i 2012r. podczas indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym, potwierdzone zostały predyspozycje uczestniczek i uczestników do podjęcia pracy w konkretnych obszarach preferencji metodycznych, innowacyjnych, przedmiotowych, przyrodniczych czy społecznych. Po diagnozie predyspozycji i preferencji zawodowych każda osoba otrzymała opinię referencyjną, która pozwoliła na odpowiedni dobór rodzaju kursu/szkolenia zawodowego.

W 2009r., 2010r., 2011r. i 2012r. uczestnicy i uczestniczki brali udział w warsztatach z doradcą zawodowym pt.: „Aktywny na rynku pracy”, „Bądź aktywny na rynku pracy” . Zajęcia te miały na celu przygotowanie uczestników do poruszania się na obecnym, trudnym rynku pracy, dały możliwość praktycznego przećwiczenia i utrwalenia zdobytej wiedzy z zakresu metod i technik rekrutacji, analizy ogłoszeń o pracę, sposobów poszukiwania pracy oraz przygotowania i praktycznego przećwiczenia rozmowy kwalifikacyjnej podczas symulacji.

W 2013 r. objęto  wsparciem w ramach projektu kolejne  10 osób z terenu Gminy Świnna. Uczestnicy i uczestniczki projektu w 2013r.  uczestniczyli  w kursach zawodowych, szkoleniach, warsztatach, spotkaniach z psychologiem i doradcą zawodowym podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach.

Do tej pory na 54 uczestników/uczestniczek, którzy ukończyli projekt 22 osoby podjęły pracę, co jest dużym sukcesem i dowodzi, że projekt realizuje swój główny cel, czyli zmniejszanie zagrożenia wykluczeniem społecznym i zawodowym klientów i klientek pomocy społecznej Gminy Świnna.