Ustawa „Za życiem” określa uprawnienia kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, a także instrumentów polityki na rzecz rodziny.

Wsparcie w ramach tej Ustawy można uzyskać w dwóch formach: finansowej oraz pomocowej, która świadczona jest przez asystenta rodziny.

Rodzina, która zgłosi się do właściwego ośrodka i przedstawi stosowne zaświadczenia potwierdzające trudną sytuację, w jakiej się znalazła, otrzyma 4000 zł. Są to środki przyznawane decyzją administracyjną i ich przyznanie nie jest zależne od dochodów osiągniętych przez rodzinę.

Również w ramach tej Ustawy rodzina, o ile ma taką wolę, może skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny, do którego działań należy koordynowanie pracy z rodziną tak, aby pomóc jej w działaniach zmierzających do poprawy sytuacji, której się znalazła.

Ze wsparcia asystenta zgodnie z w/w Ustawą mogą skorzystać: każda kobieta w ciąży i jej rodzina, kobiety w ciąży i połogu, szczególnie w ciąży, o której lekarz stwierdzi, że jest ciążą powikłaną, kobiety, których dziecko umarło zaraz po porodzie, a zgon nastąpił wskutek choroby wrodzonej oraz te rodziny, w których urodzi się ciężko chore dziecko lub upośledzone.

Szczegółowy katalog rodzin, którym przysługuje wsparcie znajduje się  Ustawie.

Załączniki: