Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 r.ż.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Zasady ustalenia prawa do świadczeń przedstawione zostały poniżej.

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Świadczenie wychowawcze przysługuje:

1)matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca

2)opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego,

3) opiekunowi prawnemu dziecka,

4) dyrektorowi domu pomocy społecznej.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

W przypadku dziecka umieszczonego w domu pomocy społecznej świadczenie wychowawcze przysługuje dyrektorowi domu pomocy społecznej, chyba że inne osoby, o których mowa w art.4ust.2 ustawy uczestniczą w opiece nad dzieckiem i spełniają warunki uprawniające do otrzymania świadczenia wychowawczego.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:

1)dziecko pozostaje w związku małżeńskim;

2)dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;

3)pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;

4)członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

W przypadku gdy osoba, pobierająca świadczenie marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie zcelem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług .

 

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka albo dyrektora domu pomocy społecznej .Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się oświadczenie wychowawcze, a w przypadkugdy oświadczenie wychowawcze ubiega się dyrektor domu pomocy społecznej –właściwym ze względu na miejsce położenia tego domu pomocy społecznej.

 

Przyznanie przez organ właściwy lub wojewodę świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie wsprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji.Organ właściwy lub wojewoda przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej –o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, organ właściwy lub wojewoda, odbierając wniosek od wnioskodawcy, informuje go omożliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego.Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

 

Składanie wniosków i wypłata świadczenia wychowawczego

Wnioski  można składać  w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świnnej z siedzibą w Pewli Malej , ul. Jana Pawła II 68. Na nowy okres świadczeniowy 2021/2022  wnioski można składać w następujacych terminach:

  • w formie elektronicznej od 1 lutego  2021 r.

  • w formie papierowej od 1 kwietnia 2021  r.

Dodatkowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej.

  www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/

Wzór wniosku o świadczenie wychowawcze oraz   załącznik do wniosku  dla rodzin ubiegających się o świadczenie dla więcej niż czworga dzieci można pobrać pod adresem :

https://www.gov.pl/web/rodzina/ii-wiadczenie-wychowawcze

lub ze strony internetowej GOPS Świnna.